Яндекс.Метрика

Фузаріозна плямистість листя і стебел

Фузаріозна плямистість листя і стебел - Fusarium SPP.

Опис

Хвороба зустрічається повсюдно на озимих та ярих культурах. Протягом вегетації зараження рослин здійснюється конідіями, які переносяться вітром і дощем. Зберігається збудник у вигляді міцелію, конідій, хламідоспор на рослинних рештках, у грунті, на насінні.

Симптоми

Інфікування листя і стебел на озимих культурах можна спостерігати з фази трубкування до молочно-воскової стиглості. На листках з'являються сіруваті або жовтуваті облямовані плями. Розростаючись, вони займають всю площу листової пластинки, листових піхв, викликаючи їх відмирання. При сильному ураженні плями можуть переходити на стебла, де хвороба починається з появи на междоузлиях окремих плям округлої або неправильної форми. З часом плями збільшуються, темніють. На вузлах, в місцях ураження тканина чорніє, викрашівается, згодом може проявитися Білоколос. Якщо вихідним осередком інфекції служив край листа, то утворюються некрози напівкруглі і не захоплюють всю ширину аркуша. Ф. nivale, крім симптомів «снігової плісняви», викликає ураження листя і листових піхв після колосіння. Спочатку уздовж жилок з'являються точкові некрози. Потім навколо центру утворюється світло-коричневий ореол, крайова зона якого здається просоченої водою. Плями розростаються по всій поверхні листа і листового піхви. Відмирання тканини відбувається зверху від місця ураження. Симптоми хвороби на прапор-листі - у вигляді обширного водянистого плями, яка швидко підсихає. У вологих умовах на плямах розвивається спороношення гриба у вигляді слизових утворень - піоннот.

 

Фактори, що сприяють розвитку хвороби

1. Зернові попередники.

2. Загущені посіви.

3. Весняне поразку фузаріозною сніговою пліснявою (при інфікуванні Fusarium nivale).

4. Прохолодна волога погода навесні і тепла з рясним випаданням опадів влітку.

5. Незбалансованість харчування мінерального, особливо по азоту і фосфору.

Захисні заходи

1. Підбір найменш слабости сортів.

2. Обробка грунту (в зонах, де сівозміну насичений зерновими, оранка повинна проводитися з оборотом пласта, забезпечувати закладення рослинних залишків).

3. Дотримання сівозміни, дотримання норм добрив, термінів і способів посіву.

4. Вибір протруйника необхідно проводити з урахуванням результатів передпосівної Фітоекспертіза насіння, так як препарати проявляють неоднакову активність щодо різних видів фузаріевих грибів.

5. Доцільність хімічних обробок посівів при фузаріозу в період вегетації повинна визначатися, в першу чергу, розвитком іржі та борошнистої роси.

 

Поиск